Fon Havuzu
Paylaş :

ÇİFTLİK PROJESİ NASIL HAZIRLANIR ? HİBE DESTEĞİ NASIL ALINIR ? (1)

Seksenli yıllarda TRT’nin efsane dizilerinden Şahin Tepesini bilirsiniz. Dizi; aşk, macera ve en çokta entrikalarla harmanlanmıştı. Özellikle kötü kalpli Anjeli teyzeyi unutmak mümkün değildir. O dönem bizleri televizyonun karşısına kilitleyen diğer bir dizide Dallasdır. 1978-1991 yılları arasında yayımlanan pembe dizilerin şahı diyebileceğimiz Dallas tarihinin en uzun soluklu dizilerinden birisidir. "JR" namı diğer Jeyar karakterinin kötülüğü dillere destan olarak türkçemize yerleşmiştir.

 Söyleyeceğim odur ki; yeni bir yatırım yapmak, organik ürünlerinden istifade etmek, aynı zamanda üretime ve istihdama katkıda bulunmak isteğiyle bir zamanlar hayallerinizi süsleyen bir çiftliğe az bir maliyetle sizde sahip olabilirsiniz.

Tarımsal Kalkınma Destekleme Kurumu’nun (TKDK) destekleri ile bir hibe projesi hazırlayabilirsiniz. Sizlere bugün tamamen şahsi tecrübelerime dayanarak nasıl bir proje hazırlanırı anlatacağım. Proje hazırlanması tamamen uzmanlık gerektiren bir iştir. Önceden kolayca kabul edilen projeler artık TKDK tarafından sıkı bir değerlendirmeye tabi tutulmaya başlanmıştır. Sizlere en yüksek düzeyde hibe nasıl alabileceğinizi ve puanlama kriterlerinden en yüksek puana nasıl ulaşabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Proje hazırlamak zor ve emek isteyen bir süreçtir. Gözünüz korkmasın, yapabilirsiniz. Tarımsal Kalkınma Destekleme Kurumu’nun (TKDK) sitesi olan www.tkdk.gov.tr sitesinde gerekli belge ve dokümanları bulabilirsiniz. Öncelikle bu belgeleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Hibe ve projelerle ilgili genel anlamda bir fikir sahibi olacaksınız. İhtiyaç duyduğunuzda bir uzmandan yardım da alabilirsiniz.

Öncelikle böyle bir proje yapmak için yapmanız gereken ilk şey örnek bir çiftlik gezmektir. Hayallerinizi süsleyen Şahin Tepesi veya Dallas’da ki gibi bir çiftlik bulamayabilirsiniz. Üzülmeyin. Çiftliklerle ilgili bilgiler edinin. Eğer hayvanları sevmiyorsanız çiftlik hayalinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Telefonunuza indireceğiniz Bizim Çiftlik gibi bir uygulama ile iktifa edebilirsiniz.

Yatırım yapmayı düşündüğünüz alanda önceden herhangi bir deneyiminiz mevcut değil ise; yapacağınız iş ile ilgili bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Tecrübeli insanlarla görüşerek yatırımınızın zor ve kolay yönlerini araştırarak projenizi fizibilite etmeniz ve swot analizi yaparak projenizin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

Sadece hibeden yararlanmak için bir projeye girmek bilmediğiniz sularda balık avlamaya benzer. Emek, zaman ve yatırım israfına sebep olmamak ve istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için öncelikle araştırmanızı iyi yapmak ve uzmanlardan destek almak gerekir.

Şimdilik bu kadar sonraki yazımızda kaldığımız yerden devam ederek hibe desteği ile çiftliğimizi birlikte nasıl inşa edeceğimizi ve proje dosyası hazırlama sürecini anlatmaya çalışacağım.

 

 

 

 

Paylaş :