Zeybekci: Çin Serbest Bölgesi gündemimizde.

Paylaş :

Ekonomi Bakanı Nihat ZeybekciCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mayısta Çin'e ziyaret gerçekleştireceğini, daha sonra kendisinin de ilgili birimlerle yoğun bir şekilde bu ülkede temaslarda bulunacağını belirterek, "Türkiye'de üretim ve lojistik amaçlı bir Çin Serbest Bölgesi kurulması gelecek günlerdeki önemli maddelerimizden biri olacaktır." dedi.

aa'nın haberinde "Zeybekci, "10 İl, 10 Ülke" hedef pazar çalışması kapsamında, bakanlıkta gerçekleştirilen Çin tanıtım toplantısının açılışında konuştu. Türkiye'nin bütün dünyayı potansiyel pazar olarak göreceğini ve Çin gibi bir devi ıskalamayacağını bildiren Zeybekci, "Çin ile şu anki ilişkimiz sürdürülebilir değildir, bu sürmez, devam etmez. Çin gibi devasa ekonomiye 5 satarken 10 almayı kabul edebiliriz ama 10'a 1 siyaseten de Ekonomi Bakanı olarak bize çok büyük baskı getirir, devamlı göze batar. 30 milyar dolarlık alalım, 15-20 milyar dolarlık da biz satalım, kabul edilebilir olsun." ifadelerini kullandı.

Zeybekci, karşılıklı menfaatlerin adil şekilde birbirini desteklemediği ilişkilerin sürdürülemez olduğuna işaret ederek, "Cumhurbaşkanımızın mayıs ayı içinde bir Çin ziyareti gerçekleşecek. Ondan sonra bizim ilgili birimlerle yoğun bir şekilde Çin'de temaslarımız olacak. Bunu da karşılıklı adil bir menfaat ilişkisi haline dönüştüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Türk ithalatçısının Çin'e girişi ve vize konusunda sıkıntı yaşadığını aktaran Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bunu Çin için bir kayıp olarak görüyorum. Gidenlerin çoğu mal almaya gidiyor. Yaklaşık 25-26 milyar dolar ithalatımızın ve 2,3 milyar dolar civarında ihracatımızın olduğu, Türkiye'nin dünyada en açık verdiği ülke. Şu anda Çin ile aramızda bizim istemediğimiz bir ticari yaklaşım var."

Zeybekci, Çin'den yapılan ithalatın tutarından rahatsız olmadığına dikkati çekerek, bunun karşılığında Türkiye'nin de ihracatının artması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin son dönemdeki köprü ve demiryolu hattı projeleriyle İpek Yolu Projesi'ne hazır olduğunu ve Türkiye'nin Çin'i ıskalamayacağını kaydeden Zeybekci, "Türkiye'de üretim ve lojistik amaçlı bir Çin Serbest Bölgesi kurulması gelecek günlerdeki önemli maddelerimizden biri olacaktır." dedi."  ifadeleri yer aldı. 

 


Kaynak: http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ekonomi-bakani-zeybekci-cin-serbest-bolgesi-kurulmasi-gundemde/801609
Paylaş :