TAPU HARCI HAKKINDA MERAK EDİLEN SORU VE CEVAPLAR - 5

Paylaş :

TAPU HARCI HAKKINDA MERAK EDİLEN SORU VE CEVAPLAR - 5
________________________________________
SORU 15: Müteahhitten Almış Olduğum Konut İçin Eksik Fatura Düzenlendi, Tapuda Hangi Değeri Göstermeliyim?

Müteahhitler, satın aldığınız konutlar için ödeyeceğiniz toplam bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlese bile, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekir. Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde; bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine (VİMER’e) bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.
 
________________________________________
SORU 16: Alım Satıma Aracılık Edenlere (Emlakçı vb) Ödediğim Komisyon İçin Ne Tür Belge Almalıyım?

Tapu müdürlüklerinde yapılan işlemler, müdürlüklerde bulunan danışma ve başvuru birimleri aracılığıyla kabul edilmekte ve gerekli bilgilendirmeler sağlanmaktadır. Bu nedenle; tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle, işlem sahipleri mağduriyet yaşayabilmekte, kayıtsız aracılık hizmetleri nedeniyle ülkemiz vergi kaybına uğramaktadır. Alım satım işleminize aracılık eden kişilere (emlakçı vb. gibi) ödemiş olduğunuz komisyon tutarları için o kişilerden fatura almanız gerekmektedir. Bu bedeller için komisyon faturası düzenlemeyen kişileri en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine (VİMER’e) bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.

________________________________________
SORU 17: Gayrimenkulümü Sattım, Vergi Ödemem Gerekir Mi?

Sahip olduğunuz gayrimenkulü aldığınız tarihten itibaren beş yıl içinde satmanız halinde; elde ettiğiniz kazanç, ilgili yıl için belirlenen istisna haddinin üzerindeyse, Gelir Vergisi Beyannamesi vermeniz gerekir. Bu konuda size en yakın vergi dairesi müdürlüğünden ya da 444 0 189 aracılığıyla Vergi İletişim Merkezinden (VİMER’den) ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
________________________________________

Yararlanılan Kaynaklar
1-) http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/sikca-sorulan-sorular
2-) http://www.gib.gov.tr/gibmevzuat
3-) 492 - Harçlar Kanunu
4-) https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/sikca-sorulan-sorular-1


Kaynak: http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/sikca-sorulan-sorular
Paylaş :