Dolar/TL Kuru 4,92'nin Üzerine Çıktı. Son Durum

Paylaş :

Türk lirasının değer kaybı 2018 yılı başından bu tarafa yüzde 30'a yaklaştı.

Türk lirasının günlük kaybı ise yüzde 3 gerçekleşti.

Bugün özellikle Japonya'daki bireysel yatırımcılardan gelen satışların etkisiyle Dolar/TL kuru 4.92'i geçti.

Dolar/TL Kurundaki Bu Ani Hareketin Nedenleri

Dolar/TL kurundaki hareketin birinci nedeni Japon yatırımcıların da portföylerindeki Türk varlıklarını azaltmaya başladığının bir işareti olduğunu ifade etti.

Dolar/TL kurundaki hareketin ikinci nedeni ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına devam sinyallerinin geleceğinin  tahmin ediliyor olması.

Fed'in bu yıl içerisinde en az iki kez daha faiz artırması bekleniyor.

Dolar/TL kurundaki hareketin üçüncü nedeni yurt dışındaki kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ve S&P'un, Türkiye ekonomisi üzerine yaptıkları olumsuz görüşler.

 Borsa İstanbul'danDolar/TL Kurunda Ki Yükselişe Örnek Döviz Hamlesi

Borsa İstanbul, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı karşısında, "Türk lirasına güven ve destek göstergesi" olarak kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tümünü bugün itibarıyla TL'ye çevirdiğini açıkladı.

Ekonomi Bakanı'nın Açıklaması

Bugün piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili hükümetten ilk açıklama Ekonomi Bakanı Zeybekci'den geldi. Bakan Zeybekci şunları söyledi: 

"Reel ekonomi, büyüme, ihracat, istihdam ve kapasite kullanım oranları, ayrıca gelecek beklentilerine ilişkin öncü gösterge olarak yatırım teşvik başvuruları ve dünyanın en iddialı teşvik sistemine olan ilgi ile dünyada bu bakımdan ilklerde yer alan ülkemiz, kur ve faiz oranlarında hak etmediği dalgalanmalar ve dövizpiyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşamaktadır.

Dolar/TL kuru Ne Olur?

Uzmanlar Dolar/TL kurundaki hareketin normale döneceği ve 4 seviyerine geri döneceği tahmin ediliyor. 

 


Kaynak: https://www.fonhavuzu.com/
Paylaş :